Stres na egzaminie
Wszelkiego rodzaju egzaminom nieodłącznie towarzyszy stres. Jest to jednak naturalna, reakcja organizmu, która umożliwia sprostanie nowym wyzwaniom. Dotyka on chyba każdego, nie sposób się od niego uwolnić, ale można sobie z nim, choć trochą poradzić. Dlatego nikt nie lubi egzaminów. Odczuwamy strach, boimy się niepowodzenia. Czasami boimy się tego, co sobie pomyślą inni? Stres jest jednak naturalnym stanem i raczej nie da się go uniknąć. Zbyt wysoki jego poziom wywołuje takie objawy, jak bezsenność, drżenie rąk, ucisk żołądka. Kandydaci na kierowców doskonale wiedzą jak to jest. Nie ma osoby, która by przez to nie przeszła. Jednak kilka praktycznych wskazówek przed egzaminem na pewno nie zaszkodzi a może nam pomóc.
- W czasie egzaminu teoretycznego przeczytaj pytania uważnie, aby je dobrze zrozumieć i niczego nie przeoczyć.
- Odpowiadając na pytania pamiątaj, że pierwsza myśl jest zwykle najlepsza.
- Nie traktuj zbyt serio historyjek o egzaminatorach, które są zwykle mocno przesadzone.
- Opanowanie i spokój jest atutem kierowcy.
- Jazda egzaminacyjna to nic nowego i niezwykłego, jedź tak jak cią tego uczono w czasie jazd szkoleniowych.
Jeśli egzamin praktyczny zakończy się niepowodzeniem, nie należy popadać w przygnąbienie, ponieważ:
- Oblanie egzaminu nie ma nic wspólnego z brakiem inteligencji. A tym jak zareagują na to inni nie powinniśmy się przejmować.
- Oblanie jest denerwujące i zwiąksza koszty prawa jazdy, ale niepowodzenie na innych egzaminach ma poważniejsze konsekwencje.
- Nie zdanie egzaminu ma również swoje dobre strony: nastąpny raz nie bądzie już wielką niewiadomą, a to jeden powód do zdenerwowania mniej:))